Recenze Údolí Yettiů (Valley of the Yeti’s) + gameplay


DLC Valley of the Yeti´s vyšlo 11. Března na PS3 a PS4 a 10. Března na X1, Xbox 360 a PC.

Nebudu se tu moc rozepisovat, a tak obsah, klady a zápory shrnu do krátkého článku.

Text níže obsahuje spoilery.

Co že to Údolí Yettiů vlastně je? Jedná se o zbrusu nový herní svět v Himalájích, tedy celé DLC se odehrává na sněhu. Už při stahování bylo jasné, že toto nebude jenom nějaký malý dodatek ke hře, ale něco většího a to se potvrdilo, jelikož herní doba je okolo 5ti hodin, což je čas, který je obyvklý u „dnešních“ her pro projetí singleplayeru. Finální čas samozřejmě závisí i na tom, kolik vedlejších úkolů se rozhodnete splnit. Já jich plnil jenom pár. Yettiho lze hrát buď samostatně, nebo s kamarádem v kooperaci.

Příběh začíná tím, že Vás sestřelí a spadnete s vrtulníkem do oblasti Himalájí. Probíráte se a zjišťujete, že pilota unesl zatím neznámý kult. Vaším prvním úkolem je nalézt pilota. Cestou budete procházet jeskyněmi a nakonec se dostanete z hor do níže položených, ale stále zasněžených, oblastí ke stanovišti, které musíte obsadit. Po obsazení následuje Ajayova první noc, kterou musí přežít.

Jedná se vlastně o ochranu vysílací budovy a antény před útokem nepřátel. Po vypořádání se s nepřátely se opět hra přenese z noci do dne. V hlavní budově najdete skříň se zbraněmi, ve které si mimo zbraní můžete koupit i různá vylepšení pro stanoviště, díky kterým pro Vás bude jednoduchší zvládnout nepřátelské útoky. Takhle se prvně seznámíte s Mistrem Sandeshem, který Vám do vysílačky oznámí, že drží vašeho pilota a oznámí Vám i jeho pozici. Chce totiž, aby Ajay byl potrestán Yalungem.

Tak se tedy vydáte na záchrannou misi. Po nalezení pilota je Ajay chycen a beze zbraně nechán na pospas stvůře, kultem nazývané „Probuzený“ – jeden z Yalungových vyvolených (Yetti). Takže Vám nezbývá nic jiného, než najít způsob, jak z jeskyně utéct. V chodbách narazíte na Probuzeného, který střeží jediný možný východ z jeskyně. Jelikož je východem díra ve stropu jeskyně a Ajay nemá hák, tak ho musíte najít a nenechat se přitom zabít Probuzeným. Po nalezení háku (u mrtvoly) a úniku z jeskyně si musíte najít své věci. ty jsou v malém táboře pod východem z jeskyně. Po nalezení zbraní se musíte vrátit zpět na zabrané stanoviště. Po cestě tam si můžete plnit vedlejší úkoly a vylepšit si tak stanoviště o další obranné věci, které nejdou koupit. Dávejte si však pozor na Probuzené, kromě svých mohutných paží po vás totiž dokážou házet i kameny a nenachází se pouze v misích, ale i volně po celé herní ploše.

Poté na Ajaye čeká druhá mrazivá noc a opět se musíte vypořádat s vlnami nepřátel a ubránit tak vysílač před zničením. Po splnění můžete buď opět prozkoumávat oblast, nebo si jít vyslechnout Mistra Sandeshe. Ten Ajayovi řekne, že je stejně v koncích, jelikož si nemá jak zavolat o pomoc, protože blokuje signál. Po nalezení mapy se souřadnicemi nastává cesta za vyřazením všech rušiček signálů. Ty jsou celkem tři. První dvě hlídají vojáci, ale poslední Probuzený. Po vyřazení posledního generátoru napájejicího rušičky můžete opět jít plnit vedlejší úkoly, nebo se rovnou vrátit na stanoviště a přežít třetí noc. Popř. si jít obstarat nějakou tu kůži na výrobu baťohů. V tomto DLC je novinka, a to taková, že nyní jsou kůže zvířat k nalezení i v bednách. Bedny s kůži jsou na minimapě označeny šedou kůži.

Třetí noc se mi hodně líbila. To zpracování hořicího okolí a oranžového nebe má něco do sebe. Po dokončení si z vysílačky vylsechnete rozhovor o uneseném, který pro místní byl nucen vyrábět bomby. Vydávaté se na další záchrannou misi. Nejdříve si ale musíte obstarat klíče od vězení. Nejdříve tedy musíte nalézt konvoj s velitelem, který má u sebe klíče. Po sebrání klíče jdete přímo do vězení. Před bránami se musíte zbavit pár nepřátel a poté vstoupit do jeskynního vězení a probojovat se až k pyrotechnikovi se jménem Digvijay. Jak už to tak bývá, při pokusu o útěk se vás bude snažit zabít halda vojáků. Po vyvedení pyrotechnika ven z vězení máte opět volné ruce a můžete prozkoumávat okolí.

Až se rozhodnete, že už jste se pokochali okolím dostatečně, tak se vraťte zpátky na stanoviště a připravte se na čtvrtou noc. Po přežití noci Ajayovi ve vysílačce Digvijay dává souřadnice bomb a žádá Ajaye, aby zničil elixír a relikvii. Po nalezení bomb se musíte dostat do chrámu. Pomocí bomb vyhodíte bránu do vzduchu a vstoupíte do chrámu. Tam poté musíte zničit 5 zásob elixírů pro následovníky a pokračovat do dalších části chrámu, abyste nalezli Sandeshe a zabili ho. V cestě budou zavázet vojáci, tak se jich je třeba zbavit. Sandesh se nachází na úpatí kopce, kde je také informace o poloze relikvie. Poté se opět můžete vydat plnit vedlejšáky nebo se vrátit na stanoviště.

Následuje pátá noc a ve vysílačce slyšíte vojáky mluvit o mrtvém Mistrovi a touze po pomstě. Po další přežité noci se Ajay vydává do jeskyně s relikvií. Ta se nachází hodně vysoko a je potřeba si obstarat kyslíkovou masku. A už nestačí dávat si bacha pouze na Probuzené, ale i na stav kyslíku. Následuje nalezení vstupu do svatyně s relikvií. Po cestě k ní se Ajaye budou pokoušet sejmout vojáci a Probuzení. Inu a po vstupu do svatyně už na Ajaye čeká finální úkol – zničení relikvie. V tom mu budou bránit Probuzení.

Po zničení relikvie následuje docela překvapivý konec 🙂

Jako odměnu za dohrání Údolí Yettiů dostanete do tohoto DLC gyrokoptéru, známou z klasické kampaně. Takže můžete pokračovat prozkoumávání oblastí i ze vzduchu.

A kdo že to vlastně je ten Mistr Sandesh? Jedná se plukovníka vyslaného před několika lety Yumou, aby objevil Relikvii. Pak se po něm slehla zem a byl považován za mrtvého.

Údolí Yettiů se povedlo ze všech dosavadních DLC pro Far Cry 4 nejvíce. Nabízí dlouhý herní čas, nové nepřátelé v podobě Yettiů, skvělé zpracování prostředí. Nabízí možnost učení dovednosti, nákupu zbraní a různých vylepšení pro stanoviště. Po dohrání se můžete volně pohybovat po okolí a ještě dostanete gyrokoptéru.

Mezi zápory bych zařadil snad jenom to, že se mi velice často stávalo, že při pokusu zabít omráčeného Yettiho bylo „obtížné“ najít takové místo za Yettim, aby jsem mohl použít F a zabít ho nožem. A i když se to povedlo, tak při následném mačkání jedné z kláves pro zabití (WSAD) jsem se často nedočkal žádné reakce.

Můžete také zhlédnout celé gameplay Údolí Yettiů :


O BackPa

Jsem fanoušek herní série Far Cry již od prvního dílu. Stále si stojím za tím, že nejlepší multiplayer má první díl! Jsem také vlastníkem a hlavním redaktorem tohoto webu. V případě nějakého dotazu mě můžete kontaktovat emailem na backpa@far-cry.cz

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jedno zamyšlení nad “Recenze Údolí Yettiů (Valley of the Yeti’s) + gameplay